Чудотворна ікона (копія Белзької ікони Божої Матері)

Ченстоховська ікона Божої Матері або Белзька ікона Божої Матері (Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, Obraz Czarnej Madonny, Częstochowska Ikona Matki Bożej, Częstochowska Ikona Bogarodzicy) — чудотворна ікона Богородиці, написана, за переказами,  євангелістом Лукою в  Єрусалимі на кришці стола Святого сімейства, в Сіонській світлиці. Одна з найбільш відомих і шанованих святинь Польщі і  Центральної Європи.  Шанується однаково католиками та православними. Через темний відтінок обличчя також відома як «Чорна Мадонна».

Ікона зберігається в монастирі паулінів Ясна Ґура, розташованому в польському місті Ченстохова.

Cтоліттями чудотворна ікона, копія Белзької Матері Божої, зберігалася в нашому Храмі. З вагомих причин та подій, що склалися в історії Церкви та країни, інформація про святість та велич даної ікони була втрачена. І ось сталося чудо: ікону, якій ніхто не надавав належного значення та почитання, за ініціативи адміністратора парафії о. Степана Стрілецького, що служить у нас з 2008 року,  ми відвезли на дослідження та реставрацію у м. Львів , в майстерню при монастирі отців – студитів.

У грудні 2017 року  відбулася художня рада. Група реставраторів сакрального мистецтва підтвердила, що дана ікона є чудотворною та має велику сакральну та духовну цінність. Ми вперше побачили ікону без риз і перед очима  присутніх  постала Мадонна з дитятком . Прекрасне  ясне обличчя, благородний погляд, спокій  на обличчі Матері Божої.  Якась не дитяча серйозність , довірливість Ісуса….

 

 

 

Та це були тільки початки наших несподіванок та вражень. Далі майстри нас запевнили, що це  не те обличчя,  лики святих замальовані у 1920 роках. Сама ікона датується сімнадцятим століття, а ризи – серединою вісімнадцятого  та складаються з п’яти елементів, виконаних технікою карбування із срібла,  шати Ісуса позолочені.

 

 

 

 

 

Наполеглива праця та досвідченість  майстрів  дали хороші результати – перед нами повстала зовсім інша ікона, стиль виконання якої притаманний 17 століттю : строгі виразні риси  Богородиці, миле ніжне обличчя Ісуса, чітко  вимальовані  елементи одягу  Матері та Сина. Ошатний, дорогий, красивий одяг: величні корони, прикраси на шиї, коралі, брошки, оздоблені рукави, чітко вимальовані руки .  Залишив слід  на обличчі Мадонни  і радянський час – лик Матері Божої  прострелений 4 кулями. Єдине свідчення про дану ікону, що  з страхом і трепетом розповідають жителі нашого села : «Стріляв місцевий  «поліцейський» у 1947 році. Пройшла і реставрація риз: благородне срібло  засяяло своєю красою .

26 серпня 2018 року в Усті-Зеленім відбулися урочисті з нагоди повернення відреставрованої  Чудотворної ікони – копії Белзької  Божої Матері.

У святковому богослужінні взяли участь архієпископ і митрополит Івано-Франківський кир Володимир (Війтишин), єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський Теодор (Мартинюк), єпископ Бучацький Дмитро Григорак і близько двадцяти священиків із Тернопільщини й Івано-Франківщини. Митрополит Володимир зазначив, що віднайдення чудотворної ікони — значна подія для всієї митрополії.

Сьогодні єпархія працює над тим, аби надати парафії Собору Пресвятої Богородиці в останню неділю серпня повний відпуст через перебування тут чудотворної ікони і хреста-релікварія.

 

Відтепер Чудотворна ікона та Хрест-Релікварій  виставлені у нашому храмі для привселюдного почитання.

Більше інформації тут:

(ВІДЕО). Архиєрейська Літургія з нагоди повернення Чудотворної ікони та Хреста-Релікварія, Устя-Зелене, 2018

Архиєрейська Літургія з нагоди повернення Чудотворної ікони та Хреста-Релікварія, Устя-Зелене,2018